Wie Adam Gegotek ontmoet, ziet al snel waar zijn hart ligt. De cargofiets is zijn belangrijkste vervoermiddel en lokaal voedsel zijn grootste passie. Al jarenlang zet hij zich in om streekproducten letterlijk dichter bij mensen te brengen. Niet met grote distributiecentra of ingewikkelde systemen, maar door zelf producenten te bezoeken, bestellingen te verzamelen en deze met de fiets af te leveren. Met zijn initiatieven Liever uit de Streek, StreekHub en Streek Koeriers laat hij zien dat een korte voedselketen ook praktisch kan zijn.
“Ik probeer bijna alles op de fiets te doen,” vertelt Adam. “Niet alleen omdat ik van fietsen houd, maar ook omdat ik geloof dat duurzaam vervoer en lokaal voedsel heel goed samengaan.”
Zijn week draait dan ook volledig om de Streek. Op zaterdag verzamelt hij het actuele aanbod van lokale producenten zoals Ommuurde Tuin, Veld & Beek, Kwekerij Bloemrijk en Betuwshoogstamfruit. Vervolgens werkt hij het online platform StreekHub bij, waar restaurants, cateraars en organisaties eenvoudig streekproducten kunnen bestellen. Begin van de week verwerkt hij alle bestellingen, stemt hij deze af met de verschillende producenten en vanaf dinsdag gaat hij op pad om producten op te halen en te bezorgen. Woensdag en donderdag zijn steevast de drukste dagen.
“Geen week is hetzelfde,” geeft hij aan. “Dat maakt dit werk juist zo mooi.”
Van consumenten naar zakelijke afnemers
Zijn eerste initiatief, Liever uit de Streek, richtte zich vooral op consumenten. Daarmee wilde hij inwoners van Wageningen en omgeving laten kennismaken met lokaal geproduceerd voedsel. Hoewel het initiatief nog steeds bestaat, ontdekte Adam dat consumenten anders winkelen dan hij had verwacht.
“Ik merkte dat online bestellen voor consumenten minder goed werkt. Mensen willen producten graag zien, zelf kiezen en direct meenemen.”
Dat inzicht bracht hem op een nieuw idee. Inmiddels werkt hij aan een rijdende streekmarkt op de fiets, waarmee hij lokale producten rechtstreeks naar verschillende wijken wil brengen. Tegelijkertijd ontstond in 2025 een tweede initiatief: StreekHub.
“Met StreekHub wilde ik het voor restaurants, cateraars en organisaties juist zo makkelijk mogelijk maken om lokaal in te kopen.” Dat bleek een schot in de roos. Bedrijfsrestaurants van de gemeente Ede behoorden tot de eerste klanten. Later sloten ook onder meer Restaurant Linnaeus, DIELS Restobar en Hotel de Wereld zich aan.

Minder gedoe, meer lokaal
Volgens Adam willen veel professionele keukens best vaker streekproducten gebruiken, maar lopen ze tegen praktische bezwaren aan. “Lokale producenten hebben allemaal hun eigen manier van werken. Je bestelt via e-mail, WhatsApp of telefonisch, iedereen levert op een ander moment en je krijgt meerdere facturen. Dat kost veel tijd.”
StreekHub brengt dat samen in één eenvoudige online omgeving. Restaurants kunnen er producten van meerdere regionale producenten in één keer bestellen, terwijl Adam zorgt voor de afstemming en de duurzame bezorging.
“Meer is eigenlijk niet nodig,” zegt hij. “Een foto, een duidelijke omschrijving, de prijs en een winkelmandje. Ik geloof in eenvoud.”
Het aanbod verandert voortdurend met de seizoenen. Dat is een bewuste keuze. In de winter is het assortiment vanzelf kleiner dan in de zomer. “Ik verkoop liever een keer nee dan dat ik producten aanbied die niet uit de regio of niet uit het seizoen komen.”
De kracht van de producent
Hoewel Adam zelf vaak zichtbaar is op zijn cargofiets, ziet hij zichzelf vooral als verbinder. Zijn missie draait om de mensen die het voedsel produceren. “Er zijn zoveel kleine ondernemers die prachtige producten maken, maar nauwelijks zichtbaar zijn. Juist zij verdienen meer aandacht.”
Hij noemt producenten als Veld & Beek in Doorwerth, Ommuurde Tuin in Renkum en Kwekerij Bloemrijk in Wageningen als inspirerende voorbeelden. Bedrijven die volgens hem al jarenlang investeren in biodiversiteit, vakmanschap en kwaliteit. “Zij doen dit al jaren met ontzettend veel passie. Ik vind dat we die verhalen veel vaker mogen vertellen.”
Door producenten rechtstreeks te verbinden met afnemers blijven producten dichter bij huis én weten klanten beter waar hun eten vandaan komt. Transparantie staat daarbij centraal.
“Voor mij betekent lokaal dat iets hier is geteeld én verwerkt, en vervolgens ook weer in de regio wordt gegeten.”

Stap voor stap groeien
Adam droomt van een regio waarin lokaal voedsel vanzelfsprekender wordt. Tegelijkertijd beseft hij dat dit niet van de ene op de andere dag gebeurt. “Als morgen alle restaurants alleen nog lokaal willen inkopen, kunnen we dat simpelweg nog niet leveren. Dan moet de hele keten meegroeien.”
Juist daarom kiest hij bewust voor een geleidelijke aanpak. Iedere nieuwe samenwerking ziet hij als een stap vooruit. Niet alleen voor zijn eigen onderneming, maar vooral voor de producenten achter de producten.
Ook ziet hij kansen om inwoners van Ede en omgeving gemakkelijker kennis te laten maken met streekproducten. Bijvoorbeeld via zijn toekomstige rijdende streekmarkt of met lokale cadeaupakketten, waarin producten uit de directe omgeving centraal staan. “Er worden nog veel cadeaupakketten verkocht die lokaal lijken, maar dat eigenlijk niet zijn. Terwijl er hier zoveel mooie producten worden gemaakt.”
Gewoon beginnen
Als hij één ding zou mogen veranderen aan het Nederlandse voedselsysteem, hoeft Adam daar niet lang over na te denken. Volgens hem ontstaan de mooiste initiatieven wanneer mensen de ruimte krijgen om samen iets op te bouwen.
“Ik geloof in doen. Minder vergaderen en gewoon beginnen. Met een paar enthousiaste mensen kun je ontzettend veel bereiken.”
Zelf geeft hij daarin dagelijks het voorbeeld. Weer of geen weer stapt hij op zijn cargofiets om streekproducten op te halen, producenten te bezoeken en klanten te bevoorraden. Niet omdat het de makkelijkste weg is, maar omdat hij gelooft dat lokaal voedsel, duurzame logistiek en persoonlijke samenwerking samen het verschil kunnen maken. “Uiteindelijk wil ik vooral dat meer mensen enthousiast worden over lokaal eten. Als dat lukt, is mijn missie geslaagd.”
