Elskamp Flat Ede-Zuid

‘‘Heerlijk, goed verzorgd en heel gezellig’’, zo beschrijft Diana Berends de gezamenlijke maaltijd in de Elskamp Flat Ede-Zuid. ‘‘Ik schuif nu voor de tweede keer aan. Eigenlijk via mijn moeder. Het is fijn om buurtgenoten beter te leren kennen. Deze groep is heel open en gezellig.’’ 

Om de week is er in de Elskamp Flat op woensdagochtend een koffieochtend. Eens per maand kookt een professionele kok samen met vrijwilligers een maaltijd. Dat gebeurt in de leskeuken van het Van Lodenstein College. Vrijwilligers brengen al het eten vervolgens naar de activiteitenruimte van Woonstede in de Elskamp Flat. Daar begint het grote genieten.

Even een praatje

‘‘Een heel goed initiatief!’’, zegt buurtbewoner Mustapha Hamdaoui die even binnen loopt voor een praatje. Hij trekt wat stoelen erbij en vertelt: ‘‘het is fijn om contact te hebben. Dat is belangrijk. Wij wonen en leven hier samen. Wij moeten het ook samen gezellig maken en niet praten over ‘wij‘ en ‘zij’. Hier willen bewoners contact met elkaar.’’ Mustapha woont al 39 jaar in de Elskamp Flat.

36 buurtgenoten eten van het Indonesisch buffet. Een aantal van hen woont in de Elskamp Flat of elders in de wijk. Anderen komen van iets verder weg. Bijvoorbeeld omdat ze via de Voedselbank een uitnodiging kregen voor de maaltijd. De sfeer is opgewekt. Deelnemers schudden elkaar de hand en wisselen nieuwtjes en ervaringen uit.

Waarom deze maaltijden?

‘‘In 2015 namen we contact op met de wijkregisseur, omdat we als kerk graag iets wilden betekenen in de buurt’’, vertellen Alma en Marjan (in het midden op de foto). ‘‘Het wijkteam van de gemeente was net bezig om met informatie- en meedenkavonden buurtbewoners en professionals te mobiliseren om iets te doen aan de problemen in de hoogbouwflats. Hierbij konden wij aansluiten, zodat we de behoeften van de bewoners goed konden peilen en ons aanbod daarop af konden stemmen. Eén van de dingen die eruit kwam was de behoefte aan gezelligheid en contact. Er is namelijk veel eenzaamheid in de hoogbouwflats. Ook de behoefte aan samen eten werd vaak genoemd.

Wij zijn daarmee aan de slag gegaan. In eerste instantie heel laagdrempelig met koffieochtenden. Ook hebben we contact gelegd met de school voor het gebruik van de leskeuken. Hierop werd positief gereageerd, waardoor het balletje kon gaan rollen. We ontmoetten ook Jerry van den Berg. Hij is voorzitter van de stichting Hoogbouw Ede Zuid én professioneel kok. ”Ik kom wel koken”, riep hij meteen. En zo is het gegaan.’’

Portugees, Indonesisch, Iraans

Met flyers, e-mail en posters in de hal van de flat nodigden Alma en Marjan bewoners uit. ‘‘Bij de eerste maaltijd waren we met vijftien deelnemers, daarna met 24 en inmiddels zijn we met 36.’‘, aldus Alma. ‘‘Bewoners vinden dit heel leuk. Meteen na de eerste maaltijd bood bewoonster Amélia Da Graça aan om Portugees te koken. Dat was een succes. Vanavond eten we Indonesisch en de volgende maaltijd zal Iraans zijn. Ook daarvoor heeft zich al een vrijwillige kok gemeld. “Wij doen de boodschappen en waar nodig springt de diaconie van onze kerk bij voor de kosten.’’

Er zijn voor elkaar

‘‘Ook de koffieochtenden zijn een groot succes”, lacht Marjan. ‘‘Het voelt al een beetje als familie. Je bent er voor elkaar. Het werkt zeker verbindend. De plaatselijke moestuingroep vergadert op dezelfde dag en sluit dan gezellig bij ons aan. Buurtbewoners bakken nu ook zelf iets lekkers voor bij de koffie. Heerlijk al dat lekkers van verschillende culturen!’’

De koffieochtenden hebben ook een signalerende functie. ‘‘Pas bleek dat een trouwe bezoekster niet bij de koffie was. We namen meteen even polshoogte of alles wel oké was. Niet dus. We konden meteen de dokter bellen. Gelukkig is het goed met haar gekomen. Ze was ontroerd door de hulp die ze ontving.’’

Geslaagd?

In de zomer van 2016 bestonden de koffieochtenden en maaltijden een half jaar. Dan gaan Alma en Marjan evalueren. Over resultaten of groeiambities spreken ze liever niet. ‘‘Daar gaat het helemaal niet om. Graag geven we graag iets door van Gods liefde voor mensen. Gewoon heel praktisch en zonder iets op te leggen. Ik heb niet het gevoel dat wij zelf iets neerzetten’’, zegt Alma. ‘‘Wij zijn hier en het gebeurt gewoon. Bewoners maken dit zelf. Een kok die zich meldt, bewoners die willen gaan koken. Laatst vond een vrijwilliger uit onze kerk het leuk om haar interesses en gaven te delen en zo bij ons aan te sluiten. Zij bood de bezoekers de mogelijkheid om creatief bezig te zijn met kleuren voor volwassenen en verven. Hier was zeker belangstelling voor. Als je maar ruimte en aandacht hebt om contact te leggen en elkaar te leren kennen… dan gebeurt er ‘vanzelf’’ zoveel moois.’’

Wijkregisseur Riëtte Zonnenberg is inmiddels ook aangeschoven. Ze geniet van het contact met de bewoners en reageert op het initiatief: ‘‘verspreid over Ede zijn inmiddels veel gezamenlijke eettafels. De gemeente Ede is daar heel blij mee. Wij hopen dat bewoners durven uit te spreken wat ze willen en wat eventuele hindernissen zijn. Dan kunnen wij werken aan meer van dit soort mooie activiteiten. Samen eten maakt samen leven een stuk gezelliger. Daar gaat het om.’’

Geïnteresseerd?

Kijk eens op www.etendelenede.nl, informeer bij uw wijkteam of mail naar samenvoorelkaaredezuid@gmail.com.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
X